Az osztály vesztese

Kristóf, a sárkány-mániás.

Feri, a kicsi, a csöndes, a stréber.

Domi, a vicces, a pukkancs…

És Bálint? Hát Bálint – az Bálint. És semmi más.

Áron dühös, mert folyton éhes.

Csaba az új srác. És rém fura.

Fanni büdös. Anti da-da-dadog,

De Lili hercegnő olyan „édes”.

 

Az élet itt senkinek sem egyszerű.

De itt van Balázs – na, ő népszerű.

Ezek a srácok az 5. a osztály tagjai. Irodalomóra feladatként együtt készítették el Kukoricza Jancsi Facebook-profilját. Együtt töltötték föl az adatait, együtt választottak neki profilképet, mindenki tudja a profilhoz tartozó jelszót, és bárki bármikor posztolhat itt – mindenféle János vitézhez köthető képet, linket, idézetet.

Aztán az üzenőfalon megjelenik egy megkötözött, álarcos alak képe, feje fölött a falon „Az osztály vesztese” felirattal, és nem lehet tudni, hogy ki készítette és posztolta. Sem azt, hogy ki van a fotón. Az 5. a -ból bárki lehet a tettes. És az áldozat is.

A Wéber Anikó nagy sikerű regényéből készült előadás tíz ötödikest mutat be.

Te melyikükkel cserélnél? Kire hasonlítasz? Kivel barátkoznál? Kitől mit kérdeznél? Kivel nem beszélnél?

És amúgy?

Hogy vagy? Hogy érzed magad az osztályodban? Az iskoládban? A munkahelyeden? A nagyvilágban? Bántottak már? Bántottál már? Ismerd meg ezt a tíz srácot! És figyelj!

 

Igen, igen, igen!

Az előadás részben vallomás, részben dokumentumfilm, részben nyílt beszélgetés, tinédzsereknek készült színházi találkozás, amely az intim kapcsolatok: a vágy, a beleegyezés és az elutasítás göcsörtös, de megkerülhetetlen témáit járja körül a #metoo és a #timesup árnyékában.

A téma

A megfelelési kényszer egyik csapdája, hogy sokszor képtelenek vagyunk nemet mondani. Mindannyian éreztük már egy-egy meghatározó beszélgetés után, hogy „nem azt kellett volna mondanom, amit mondtam”. Az IGEN helyett NEM-et, a NEM helyett IGEN-t, a TALÁN helyett MINDENKÉPPEN-t. És felnőtt emberként tudjuk, hogy mindenképpen lesz következménye annak, ha nem azt mondjuk egy helyzetben, amit kell, amit jónak érzünk. Hanem megfelelésből, az együttműködés hamis illúziójából kiindulva mást mondunk.

Felnőttként is nehéz, de gyerekként, serdülőként pedig az egész életünkre hatással lehet egy-egy ilyen rossz döntés.

NEM megyek el a buliba, mert olyan emberek lesznek ott, akik nem kedvelek.

NEM ölelhetsz át, mert nem szeretném, hogy átölelj.

NEM megyek be a szobába, ahol kettesben leszünk, mert félek attól, hogy ott mi minden történhet.

De, ha NEM-et mondok, akkor azt hogyan kell tennem, hogy ne tűnjön agresszívnek a válaszom? Hogyan ne bántsak meg másokat? Hogyan vegyem rá a másikat arra, hogy tiszteletben tartsa a döntésemet? Az előadás és a hozzá tartozó színházi nevelési foglalkozás ezt a témát járja körül.

Az előadás

A nemzetközi sikert elért, új-zélandi darab és előadás alapján készítjük el az Igen, Igen, Igen! magyar változatát. Ebben a sok szempontból szabálytalan produkcióban, mindössze egyetlen szereplő van (Grisnik Petra); ő vezeti végig a tinédzser nézőket olyan nehezen megbeszélhető témákon, mint a konszenzuális intimitás, a párkapcsolaton belüli egészséges, biztonságos viselkedés. 

Az előadást előre felvett, tinédzserekkel készített interjú-részletek tagolják, a nézők pedig aktívan is részt vesznek a különböző jelenetek improvizatív létrehozásában. Az előadás nem klasszikus színházi nevelési program, de nem is hagyományos színpadi előadás: a kettő határán van.  Mivel mi hiszünk abban, hogy mindenről lehet beszélni és hiszünk abban, hogy a kellő szakmai körültekintéssel megvalósított, kortárs nyelvezettel és közvetlen hangnemmel rendelkező színházi előadásaink erősen hatnak a fiatalokra, fontosnak tartjuk, hogy most a döntés felvállalásának nehézségéről készítsünk új ifjúsági előadást. 

Az előadást követő színházi nevelési program fókuszában is a döntés szabadságának tisztelete áll, amit a produkcióban résztvevő színésznő, valamint drámatanárok irányítása mellett hozunk létre.

Az Igen, igen, igen! társadalmi céljai elválaszthatatlanok az előadáshoz kapcsolódó művészi ambícióinktól.

 

Az előadást 15 éves kortól ajánljuk.

Bemutató: 2025. március 22.

 

Copyright Eleanor Bishop & Karin McCracken

 

Novák János: RégiÚj és Cseh Tamás-dalok

RégiÚj és Cseh Tamás dalok – Novák János zenei estje a Kolibriben

A méltán népszerű Ady-dalok és Szép Ernő szintén nagy sikert arató megzenésített versei után a Kolibri Színház igazgatója Novák János, csellóművész, zeneszerző, előadóművész és rendező, ezúttal kibővített műsorral, régi és új dalokkal várja a közönséget: Ady Endre és Szép Ernő mellett Bereményi Géza szerzeményei közül, valamint Kosztolányi Dezső általa megzenésített költeményei közül válogatott össze egy csokorra valót. A Magyar Kultúra Napján, Cseh Tamás születésnapján, elhangzanak az ő dalai is.

Közreműködik: 

Novák János

Horváth Péter

Darvas Benedek

Kaboldy András

Kecskeméti Gábor

Tóth Tamás

 

 

Nyúl és Medve

Mi köze egymáshoz Nyúlnak, Medvének, Farkasnak? Micsoda kérdés! Ezt már tudjuk a mesékből. Jó, de mi köze hármuknak a Gravitációhoz, a Lavinához és a Nyúlbogyóhoz? Na, ez már korántsem olyan nyilvánvaló…
Julian Gough cseppet sem szokványos mesekönyve szakít a hagyományokkal, és humorral ötvözi a klasszikus mesék jellegzetes báját, valamint a Micimackóból már ismerős bonyolult, vicces, érdekes karaktereket a David Attenborough-természetfilmekben megjelenő egészen-másképp-érdekes létező valósággal.
Hiszen a valóságban a farkasok meg akarják enni a nyulakat. A nyulaknak pedig van jó pár roppant megdöbbentő szokásuk…

Az előadást 4 éves kortól ajánljuk.

Bemutató: 2024. november 30.

Az előadás időtartama kb. 45 perc szünet nélkül.

Az előadás jogait a Hofra Színházi és Irodalmi Ügynökség közvetítette.

 

 

 

Mágikus állatok iskolája – A kísértetfolyosó

Amikor Eddie is mágikus állat birtokába jut, őt irigyli az egész osztály. Azaz majdnem mindenki. Helént hidegen hagyják a mágikus állatok, őt csak a prímabalerina tanfolyam érdekli. És hogy mit szól ehhez Miss Cornfield? Ő leginkább az olvasás éjszakájának megszervezésével van elfoglalva. Aztán az ominózus éjszakán, a toronyszoba sötétjében minden megváltozik…

Urbán legendák – A tartozás

Apa és fia elindulnak, hogy behajtsák a tartozást. Bejárják Terézváros utcáit a Jókai tértől a Nyugatiig, de csak a múlt szilánkjait találják: egy elveszett rendszerváltás korabeli kiállítás tárgyait, egykor jobb időket megélt hajléktalant, egy-egy pillanatot az örökké változó, sokat látott Nyugati tér eseményeiből. A meglepetésekkel teli, szürreális séta a pályaudvar melletti bevásárlóközpont megidézett megnyitójával ér véget. “Hazaértünk. Itthon vagyunk.” 

Fontos információk:

Kérjük, hogy az előadás kezdése előtt fél órával érkezzenek a színház előacsarnokába.

Az előadáshoz applikáció letöltése és QR kód beolvasása szükséges, ezért kérjük, feltöltött mobiltelefonnal érkezzenek.

A letöltésben kollégáink az előadás kezdés előtt segítenek.

Az előadást gyenge eső estén is megtartjuk, kérjük, hogy esőkabátot vagy esernyőt hozzanak magukkal és kényelmes cipőben érkezzenek.