Megvannak a Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálé díjazottai!

2018. 05. 12.

A mai díjkiosztó ünnepséggel zárult a IX. Kaposvári ASSITEJ Nemzetközi Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálé, amelyen egy héten át harmincöt előadás és számos kísérő program várta az érdeklődőket.

„Magas színvonalú előadásokkal, inspiráló szakmai programokkal, nagy érdeklődés mellett zajlott az idei Biennálé, amelyen egy héten keresztül az elmúlt két év legjobb hazai produkcióit láthatta a közönség” – mondta el a záróünnepségen elhangzott köszöntő beszédében Novák János, az ASSITEJ Magyar Központ elnöke. – A versenyprogramban 26 előadás szerepelt, amelyeket Gabnai Katalin drámatanár, színikritikus válogatott ki. A versenyen kívüli előadásokat és a meghívott külföldi darabokat a Small Size – Performing Arts for Early Years, illetve az ifjúsági előadásokat támogató Platform Shift+ nemzetközi fókuszprogram keretében tűzték műsorra. Így a magyarországi produkciók mellett két határon túli, valamint egy lengyel és egy spanyol társulat is bemutatkozott a fesztiválon. A Biennálé kísérőrendezvényeként a kaposvári BábSzínTér utcai programjai várták az érdeklődőket, és a fesztivál kezdő napján rendezték meg a Platform Shift+ Kreatív Fórum konferenciáját „A digitalitás, mint varázslat” címmel – tájékoztatott Novák János.

Novák János a Szivárvány Kultúrpalotában tartott díjátadó ünepségen

Az ASSITEJ Magyar Központ és a kaposvári Csiky Gergely Színház szervezésében immár kilencedik alkalommal megrendezett seregszemlén az elmúlt két évben Magyarországon bemutatott legjobb gyermek- és ifjúsági színházi előadások, illetve színházi-nevelési programok vettek részt korcsoportos bontásban. A versenyprogramban szereplő előadásokat szakmai zsűri értékelte: Szűcs Mónika színházi szakíró, tanár, az Ellenfény szerkesztője, Fabók Mariann színművész, a Fabók Mancsi Bábszínháza bábos mesemondója, Turbuly Lilla, költő, író, színikritikus, a Kútszéli Stílus és a Tánckritika szerkesztője, valamint Dr. Gombos Péter, a Kaposvári Egyetem Pedagógiai Karának tudományos dékán-helyettese, gyermekirodalom- és olvasáskutató. 

Az “Új generációs zsűri” tagjai voltak: Horváth Dominika, a Kaposvári Egyetem látványtervező szakos hallgatója, Kanizslai Cintia, a Kaposvári Egyetem tanító szakos hallgatója, L. Nagy Attila, a Színház- és Filmművészeti Egyetem bábszínész szakos hallgatója és Cserős Péter Márk, színész, a Kaposvári Egyetem óvodapedagógia szakos hallgatója.

A díjakat Cserős Péter Márk, Szűcs Mónika és Novák János adta át

A zsűri az ASSITEJ Magyar Központ Üveghegy-díjával jutalmazta a legkisebbeknek szóló előadások közül a Griff Bábszínház Pötty című produkcióját, a gyerekszínházi előadások közül a Ciróka Bábszínház A lepkeoroszlán című előadását, a legjobb ifjúsági színházi előadások közül pedig a Káva Kulturális Műhely Peer Gynt című produkcióját.

 

A díjazottak teljes listája:

Budapest Főváros Önkormányzatának és Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának felajánlásával:

ASSITEJ MAGYAR KÖZPONT ÜVEGHEGY-DÍJ

A legjobb ifjúsági színházi előadásnak

Káva Kulturális Műhely: Peer Gynt

Rendező: Polgár Csaba

 

ASSITEJ MAGYAR KÖZPONT ÜVEGHEGY-DÍJ

A legjobb gyerekszínházi előadásnak

Ciróka Bábszínház: A lepkeoroszlán

Rendező: Vidovszky György

 

 

ASSITEJ MAGYAR KÖZPONT ÜVEGHEGY-DÍJ

A legjobb csecsemőszínházi előadásnak

Griff Bábszínház: Pötty

 

Budapest Főváros Önkormányzatának felajánlásával:

KOVÁCS ILDIKÓ-DÍJ

A legjobb gyerekelőadás rendezőjének

Szenteczki Zita (Kicsibácsi és Kicsinéni (meg az Imikém) – Mesebolt Bábszínház)

 

LENGYEL PÁL-DÍJ

A legjobb ifjúsági előadás rendezőjének

Gyevi-Bíró Eszter (Kövek – Gózon Gyula Kamaraszínház)

 

KELETI ISTVÁN-DÍJ

Színészi díj ifjúsági színházi előadásban nyújtott teljesítményért

Nyári Szilvia (Babett hazudik – Csiky Gergely Színház)

Kátai Kinga (Verona 1301 – Hevesi Sándor Színház)

 

KOÓS IVÁN-DÍJ

Gyerekszínházi előadás kiemelkedő alkotói teljesítményéért

Grosschmid Erik részére az előadást kiteljesítő látványvilágért (Ziránó Színház: A zöldszakállú király)

 

BÉKÉS PÁL-DÍJ

Ifjúsági színházi előadás kiemelkedő alkotói teljesítményéért

Madák Zsuzsanna részére a Jeruzsálem és a Verona 1301 című színházi nevelési előadások színvonalas megvalósításáért

 

A ZSŰRI KÜLÖNDÍJA

Pass Andrea részére a Mentőcsónak és Füge Produkció A vezér című előadásáért

A Trainingspot társulat részére a Sérülés című előadásért, a zene és a színházi nevelés színvonalas összekapcsolásáért

 

A Korngut-Kemény Alapítvány felajánlásával:

KEMÉNY HENRIK-DÍJ

Színészi díj gyerekszínházi előadásban nyújtott teljesítményért

Schneider Jankó (Szerencsés János, avagy az ördög három aranyhajszála – Vojtina Bábszínház)

 

Szívből gratulálunk a díjazottaknak és az összes résztvevőnek!